Basın Bültenleri

BASIN BÜLTENİ 

8 Nisan 2020

İSTANBUL FİLARMONİ DERNEĞİ GENEL KURULU’NDA

ATİLLA TUNA OYBİRLİĞİYLE BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

İstanbul Filarmoni Derneği, 8 Nisan Perşembe günü gerçekleştirdiği Genel Kurulu’nda Sanat Tarihçi Atilla Tuna oybirliğiyle başkanlığa seçildi.

Genel Kurul Piyanist Cem Babacan’ın piyano resitaliyle başladı. Babacan, Schuman’ın 2 No’lu sol minör sonatını seslendirdi.

Genel Kurul’da konuşma yapan Dernek Başkanı Atilla Tuna, Türkiye Filarmoni Dernekleri Federasyonu ve   İstanbul Filarmoni Vakfı’nın kurulması, Türkiye Çok Sesli Müzik Orkestraları Yasası’nın çıkarılması, İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın  hayata geçirilmesi ve İstanbul’a yaraşır bir konser salonunun inşa edilmesi derneğin vizyonu olduğunu açıkladı.

Klasik Batı Müziği alanında Türkiye’nin en köklü ve en eski kuruluşlarından biri olduğunu söyleyen Tuna,  yeni dönemde klasik müziğin geniş halk kitlelerine sevdirmek için çalışmalar yapacaklarını, İstanbul’da faaliyette bulunan müzisyen ve oda müziği topluluklarına destek vereceklerini; İstanbul’un en uzak mahallelerinde klasik batı müziğinin yaygınlaşması için çalışmalar yapacaklarını, İşsiz Müzisyenleri Destek Fonu’nu daha da genişleteceklerini, klasik batı müziği, opera, bale, jazz müziği alanlarında çalışan müzisyenlere Emeklilik Fonu oluşturacaklarını, öğrencilere burs imkanlarını artıracaklarını söyledi.

Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle özel bir kurul oluşturacaklarını ve bu kurulun Klasik Müzik alanındaki etkinlikleri koordine edeceğini belirten İFD Başkanı Tuna, Faruk Erengül adına düzenlenen yarışmayı kurumsallaştırmak istediklerini, 2021 / 22 sezonunda İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası’nın her ay bir konser vereceğini, oda müziği toplulukları konserlerinin ise her ay Kadıköy ve Avrupa yakasında birer konser olarak devam edeceğini söyledi.

Birçok yeni etkinliği hedeflediklerini belirten Tuna sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl 29 Ekim tarihinde “Cumhuriyet Balosu” geleneğini yeniden başlatmak istiyoruz. Belediyelerle işbirliği içinde İstanbul’un en ücra mahallelerinde klasik batı müziğini sevdirmek için çocuk konserleri gerçekleştireceğiz; okullardaki müzik öğretmenlerimizle çalışmalar gerçekleştireceğiz; masterclass organizasyonu yapacağız; bu yıldan başlamak üzere her yıl klasik batı müziği, opera, bale ve jazz müziğinin durumunu yıllık raporlar hazırlayacağız; kurumsal ve bireysel destekçi programını ilan edeceğiz.

Bu yıl itibarıyla Cemal Reşit Rey adına ödüller vereceklerini ifade eden Atilla Tuna en büyük hayalinin ise İstanbul’a ikonik bir konser salonunun kazandırılması olduğunu söyledi.

İFD’de dört buçuk yıl başkanlık görevini yürüten eski başkan Alp Altıner genel kurulda son iki buçuk yılın faaliyetlerini anlattı. Konuşmasının ardından İFD Başkanı Atilla Tuna hizmetlerinden dolayı Alp Altıner’e plaket takdim etti.

Yapılan seçimlerde yeni yönetim, denetleme ve onur kurulları belirlendi.

İstanbul Filarmoni Derneği’ni iki yıl süreyle yönetecek yeni kadro şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim Kurulu: Atilla Tuna, Onur Güven, Eva Şarlak, Filiz Yolaçan, Caner Akgün, Sezai Kocabıyık, Onur Özkaya, Renan Koen ve Cem Babacan

Denetleme Kurulu: Melek Sedef Zeren, Naz Kurtoğlu Şen ve Murat Gürol

Onur Kurulu: Rıfat Kayral, Mehmet Alp Altıner ve Cem Mansur

Genel Kurul, piyanist Renan Koen’in Ali Darmar’a ait üç prelüdünü seslendirmesiyle sona erdi.