Orkestra Tarihçesi

İSTANBUL FİLARMONİ ODA ORKESTRASI

1977 yılında faaliyetlerine başlayan İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası’nın kökleri aslında, Cemal Reşit Rey’in 1934 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarının “Yaylı Sazlar Orkestrası” olarak bilinen orkestranın şefliğini yapmasına dayanmaktadır. 1945 yılında İstanbul Filarmoni Derneğinin de kurulması ile birlikte İstanbul Senfonik Şehir Orkestrası olarak konserler veren bu orkestra, 1972 yılında Kültür Bakanlığına bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na evrilmişti. 27 Aralık 1977 tarihinde dernek bünyesinde İstanbul Filarmoni Derneği Oda Orkestrası adıyla yeni bir orkestranın kurulmasına karar verilmesiyle birlikte faaliyete geçen İFOO, bu tarihten itibaren birçok konser düzenlemiştir.
İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası en son konserini 28 Aralık 2020’de Cem Mansur yönetiminde, Aydın Karlıbel ve Cihat Aşkın’ın solistliğinde İstanbul Filarmoni Derneğinin 75. yılını kutlamak amacıyla gerçekleştirmişti. Henüz düzenli bir kadrosu olmayan İFOO konserleri, birbirinden değerli müzisyenlerin bir araya gelmesi ile yapılıyordu.
İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası tekrar hayata geçerken, günümüz şartlarında ülkemizdeki oda orkestrası eksikliğini gidermekle kalmayıp, kalıcı ve sınav sonucu seçilen müzisyenlerin çalacağı bir orkestra haline gelerek müzisyenlere de destek olmayı amaçlamaktadır.
Şubat 2022 itibarıyla konserlere başlayacak olan orkestramız İstanbullu müzikseverlerle yeniden buluşmanın heyecanını yaşıyor.